KANSANVALTA-PÄIVÄ HELSINGISSÄ 1.10.

 

Tule katsomaan tuore elokuva aktivismista ja rasismista – ja oppimaan vaikuttamisesta

Kansanvalta-päivä Kulttuurikeskus Caisassa (Kaikukatu 4, sisäpiha, Helsinki) lauantaina 1.10. klo 12-17

Kansanvalta kertoo helsinkiläisestä aktivistista ja lavarunoilijasta Laura Eklund Nhagasta ja siitä, millaista on elää rodullistettuna tämän päivän Suomessa. Elokuvan toinen vahva teema on yhteiskunnallinen vaikuttaminen. 

Lunasta itsellesi ilmainen lippu Kansanvalta-dokumenttielokuvaan! Elokuvaesityksen jälkeen voit myös kuunnella ja kommentoida sen teemoja käsittelevää keskustelua ja osallistua työpajoihin, jotka tarjoavat välineitä vaikuttamiseen ja aktivismiin. 

Elokuvan ja keskusteluosuuden jälkeen voit osallistua työpajoihin, joista saat eväitä ja tukea, jos haluat toimia aktiivisesti itsellesi tärkeän asian puolesta. Voit valita kahdesta työpajasta: 

Mielenosoituksilla muutetaan maailmaa! Tunne oikeutesi mielenosoituksen järjestäjänä

Löydä oma tapasi vaikuttaa taiteen keinoin

Maksuton sisäänpääsy. Elokuva on pääosin englanninkielinen suomenkielisellä tekstityksellä.

Lue lisää tapahtumasivulta ja varaa paikkasi leffakatsomosta ja työpajoista 28.9. mennessä.

 

Kansanvalta-dokumenttielokuvan on käsikirjoittanut ja ohjannut Mervi Enqvist ja tuottanut Greenlit Productions/Essi Haukkamaa. Elokuva sai ensi-iltansa Docpoint-festivaalilla vuoden 2022 alussa, ja on mukana myös Espoo Ciné – ja Rakkautta & Anarkiaa -festivaaleilla tänä syksynä. 

Tapahtumapäivän järjestävät elokuvan kanssa yhteistyössä Oranssi ry, Sivistysliitto Kansalaisfoorumi, Amnesty International Suomen osasto ja kulttuurikeskus Caisa.